Venture Capital cílí na vysoké zhodnocení. Výjimkou není ani Rockaway Venture SICAV. „ Koukáme na nejhorší scénář. A ten musí znamenat alespoň zpětinásobení hodnoty investice,“ říká Dušan Zábrodský, investiční partner Rockaway. „Investujeme ve fázi, kdy má start-up již nějaký produkt a má nějaký trh, má příjmy a platící zákazníky,“ dodává Andrea Lauren, investiční partnerka Rockaway.
Úspěšnost Venture Capitalu je poměrně závislá na výši úrokových sazeb. Pokud jsou nízké, vydělává více, protože má levnější zdroje a může jít do více projektů. Jak nedávné období poměrně vysokých úrokových sazeb nejen v České republice ovlivnilo váš Venture Capitalový fond?
Andrea Lauren: V nedávných letech vznikalo hodně startupů, které měly dlouhodobě postavený svůj model podnikání na nízkých úrokových sazbách a intenzivně konzumovaly kapitál pro další růst. Pro ty se samozřejmě situace na trhu a schopnost získat další financování zhoršila. Nicméně na začátek bych řekla, že Venture Capital je cyklický, jako každé investování, a v roce 2021, než začaly stoupat úrokové sazby, tak byl na svém valuačním vrcholu. Bylo tam hodně „šumu“, množství kapitálu se neinvestovalo optimálně a pálil se kapitál.
To byly excesy, které zvýšení globálních úrokových sazeb eliminovalo a to je dobře. My se teď dostáváme do nové fáze, kde se stabilizovala očekávání ohledně valuací, které si našly nové, většinou nižší úrovně, a investoři začali kapitál alokovat daleko víc uvážlivě do firem a investičních kol, kde je vidět, jakým způsobem se kapitál používá a jakým způsobem se má vracet. Zkoumají se metriky, jako jsou náklady na získání zákazníka, jak rychle se start-up dostává do profitability, jaký je burn multiple, to znamená, kolik kapitálu se pálí, jestli aktuální investiční kolo již přivede startup do nějakého break event pointu a do černých čísel.
Není pravda, že když jsou úrokové sazby vysoké, tak start-upy nemohou získat kapitál. Můžou. Jen se musí dobře porovnat s novou situací.
Dušan Zábrodský: Když jsou nízké úrokové sazby, je většinou přebytek kapitálu a je jednodušší se k němu dostat. Navíc jsou dostupné různé alternativy zdrojů peněz.
V době, kdy je kapitál poměrně drahý, tak se start-up může obtížněji dostat k alternativním zdrojům kapitálu a je více závislý na Venture Capitalové firmě, která mu kapitál poskytne.
Start-upy se tedy v době vysokých úrokových sazeb dostávají do „pasti“ Venture Capitalových firem, protože jsou na nich závislé a nemají k nim alternativu?
Andrea Lauren: Ony se spíš samy musí srovnat se svým business modelem a přesunout se z „růst za každou cenu“, což bylo to, co od nich chtěli investoři vidět před třemi lety, do udržitelného růstu. Pokud dokáží demonstrovat, že jejich růst vede ke konečné profitabilitě a není to jen pálení kapitálu, tak pro takovéto firmy je ve Venture Capitalových fondech peněz dost. Muselo ale ve start-upech dojít ke změně mentality a přístupu.
Dušan Zábrodský: Je to ale opět cyklického charakteru. Když je kapitál k dispozici a je levný, venture kapitál od startupů očekává, že porostou za každou cenu. Firmy musí pochopit, jak je tyto makroekonomické vlivy ovlivňují, a podle toho si přenastavit cíle, které mají.
V době, kdy je kapitál levný, tak kdyby se soustředily na zisk místo růstu, venture capitálové firmy to neocení. Ty v době levných peněz chtějí vidět co nejrychlejší růst.
Celý rozhovor čtěte na Poradci-sobě.cz