Daniel Gladiš: Tesla Motors není perspektivní investice

Prosazuje aktivní investování a vysvětluje nevýhody pasivních investic. Co táhne k růstu akcie Tesla Motors a proč nejsou perspektivní investicí? Vysvětluje Daniel Gladiš, zakladatel Vltava Fund.

Poměrně ostře nesouhlasíte s pasivním investováním a máte pro to sofistikované důvody, které jste vyjmenoval i v jednom článku. Proč je podle vás pasivní investování navzdory jeho nevýhodám tak oblíbené?

Debata aktivní vs. pasivní investování běží již hodně dlouho, minimálně 25 let, co se pohybuji na trzích. Probíhá v pravidelných cyklech, kdy jednou dominuje pasivní a jindy dominuje aktivní investování. Teď jsme, zdá se, v poslední fázi cyklu, kdy má navrch pasivní investování. Tak to bývá většinou v závěru býčích trhů.

Většina aktivních portfolio manažerů, když trhy rostou a stávají se dražší a dražší, sestavuje spíše defenzivní portfolio. Nevyhnutelně tak zaostávají za indexovými fondy. To vede k domněnce, že pasivní investování je hudbou budoucnosti a aktivní je mrtvé. Toho se chytnou jak média, tak banky a investiční společnosti, které prodávají pasivní fondy. Tím do pasivních fondů plyne více peněz, které přiživují běžící cyklus.

Dříve nebo později ale dojde k obrácení trendu.

Jedno z největších rizik pasivního investování je podle vás to, že se investuje nejvíce do akcií, které mají největší váhu v indexu, a tím, že do nich více investuje, jejich podíl v indexu dále roste.

Přesně tak. Pasivní investování znamená, že cenotvorba na akciovém trhu, vyhledávání levných akcií a snaha, aby kapitál tekl tam, kde je efektivněji využit, padá. U pasivního investování je předurčeno, kam peníze tečou, podle toho, jak vypadají různé indexy. A indexy nejsou neměnné, ale vyvíjí se částečně podle toho, kam tečou peníze.

S pasivním investováním se vytrácí efektivita trhu. Ta spočívá v tom, že peníze by měly téct tam, kde investoři očekávají jejich nejvyšší zhodnocení. Pasivní investování na to vůbec nebere ohled.

Pasivní investování je vůbec plné protimluvů. Už sám pojem pasivní investiční manažer je protimluv. O podobě pasivně řízeného portfolia totiž nerozhoduje investiční manažer, ale složení indexu. Zajímavé také je, že hlavní argument pasivního investování je, že aktivní investoři nedokáží dobře vybírat jednotlivé akcie, přitom ale současně tvrdí, že složení jednotlivých indexů je fundamentálně vyvážené díky tomu, že aktivní manažeři úspěšně aktivně vyhledávají podhodnocené a nadhodnocené akcie a tím zajišťují, že ceny jednotlivých akcií jsou „správné“.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..