David Fogad: K pročištění trhu realitních makléřů nedošlo…

Existuje předsmluvní odpovědnost, což si ale makléři ani prodávající často neuvědomují,“ říká k neetickému jednání některých realitních makléřů David Fogad z Fondu českého bydlení, který se bude účastnit konference FINfest a REALITYfest, s tím, že v jednom případě již připravují i žalobu. S jakými neetickými praktikami se již setkal?

Na realitním fondu působíte již mnoho let, z toho s Fondem českého bydlení tři roky. Při nákupu spolupracujete především s realitními makléři, kteří vám dodávají nemovitosti. Jak vnímáte vývoj realitního trhu a kvalitu práce realitních makléřů v souvislosti s novým zákonem o realitním zprostředkování?

„Regulace“ realitních makléřů… to je taková regulace neregulace. Z pozice zákazníka/kupujícího mohu konstatovat, že to nevedlo k jakékoli skutečné změně. Trh se vůbec nepročistil. Pokud někdo na trhu působil jako makléř a působil nečestně, tak může stejně působit i dnes, protože splňuje podmínku kvalifikace tím, že má zkušenost nebo patřičné ekonomické vzdělání či kvalifikaci. Splnit podmínky pro výkon této profese je nesmírně jednoduché.í.

Na trhu tak působí stále stejní lidé. Nedošlo k pročištění trhu tak, jak se to předtím stalo u finančních poradců, kdy došlo k výraznému snížení jejich počtu a odešli z trhu především ti horší či méně profesionální. U realitních makléřů z pozice zákazníka vnímám, že k podobné „očistě“ prozatím nedošlo.

V rámci akvizic jsme zažili již zřejmě všechno. Tím, že působíme v regionech, nepřicházíme do styku jenom s velkými sítěmi a mezinárodními realitními kancelářemi, kde jsou praktiky vesměs v pořádku a makléři mají alespoň základní míru profesionality. Nicméně i zde se najdou výjimky.

Setkáváme se často s malými lokálními realitními kancelářemi, velmi často jsou to kanceláře, které se primárně nevěnují větším nemovitostem, řeší byty, rodinné domy, chaty, chalupy. A když jim přijde do nabídky činžovní dům za 70 mil. Kč, tak k tomu přistupují někdy stejně jako k prodeji chalupy, což někdy vede k dosti kuriózním situacím.

To je ale něco, s čím se dá pracovat.

S čím se setkáváte, „s čím se již nedá pracovat“?

Horší je poskytování zavádějících či vysloveně nepravdivých informací, zkreslování dat či podkladů, případně jejich neposkytování a obecná neochota. Nebo vyložené lhaní. I s tím se setkáváme, dokonce častěji, než by bylo dobré.

To ale asi není nic nového. Stačí se jen podívat na inzeráty bytů v Praze, kde má snad každý druhý inzerát uvedeny zkreslené či nepravdivé informace.

V některých případech jsme byly svědky až mírně podvodného přístupu, co se týče navazujícího jednání např. v rámci jednání o ceně nebo ve fázi kontraktačního procesu.

Byli jsme svědky toho, kdy ve fázi přípravy kupní smlouvy jsme byli informováni, že jsme byli přeplaceni jiným zájemcem bez možnosti jakkoliv dorovnat kupní cenu..

Nebo se dějí takové řekněme „aukce“, které ale nemají žádnou oficiální podobu, ale je to jakési nekonečné kolečko „jo ten dal tolik, o kolik to zvednete“. Aukce jsou v pořádku, ale musí mít jasná pravidla. Např. mají 1., 2., 3. kolo, podávají se nabídky do určitého data, pak se vyhodnotí a pokračuje se s dvěma nejvyššími nabídkami… to je v pořádku. Jenomže velmi často se tyto „aukce“ dějí, aniž by zájemce o nemovitost věděl, že jde do aukce, a pak to končí u přehazování jak na tureckém trhu.

A když se bavíme o nemovitostech za desítky milionů korun, působí to naprosto neprofesionálně a komplikuje to život všem. A zabíjí to spoustu času. Jednou jsme byli informováni, že jsme vyhráli, ale pak nám řekli, že tu je ještě jeden zájemce, který chce ještě něco prověřit, takže ještě týden…

Je to již na hraně žalovatelnosti. Existuje předsmluvní odpovědnost, což si ale makléři ani prodávající často neuvědomují, protože nejsou znalí práva. A myslí si, že mohou dělat cokoli až do podpisu kupní smlouvy. Ale to není pravda.

Čtěte na Realiťáci-sobě.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..