Češi jsou pověstní nízkou finanční gramotností. A ta je stojí nemalé peníze. Podle Indexu finanční dospělosti se špatným rozložením majetku připravujeme o 14 mld. Kč ročně. Jak spořit efektivněji?
České domácnosti ve své většině vytváří úspory. Potíž je, že naspořené peníze nechávají ležet na bankovních vkladech. Koncem roku 2015 leželo na bankovních účtech 2 034,7 mld. Kč. Z nich se naprostá většina lidově řečeno válela na netermínovaných a krátkodobých termínovaných vkladech (88 %). Pouze 3 % vkladů byla uložena střednědobě na období 2 – 5 let a 8 % dlouhodobě na 5 a více let. Bankovní vklady a hotovost přitom dle Indexu finanční gramotnosti tvoří 63 % finančního majetku domácností.
Graf 1: Index finanční dospělosti
Zdroj: ČNB, Generali Investments CEE
„Stačilo by, aby české domácnosti snížily o čtvrtinu objem svých vkladů v bankách ve prospěch investičních produktů – jako jsou nejen akcie a investiční fondy, ale i životní pojištění a penzijní fondy, a mohly by si přijít na 14 miliard korun ročně navíc. Dostaly by se tak v rámci hospodaření s financemi na úrovně typické pro vyspělé země jako Rakousko nebo Německo,“ říká Josef Beneš, generální ředitel a předseda představenstva Generali Investments CEE, k výsledkům Indexu finanční gramotnosti.