Jakmile máte svůj finanční plán zpracovaný, jste na začátku cesty. Následuje to nejobtížnější: dodržování finančního plánu a na něj navázaného rodinného rozpočtu. A pravidelná kontrola. Jenže… plán se nepochybně změní. Mělo smysl ho vůbec zpracovávat?
Kontrolovat dodržování finančního plánu byste měli alespoň jednou ročně. V průběhu roku mohou nastat mimořádné výdaje nebo některé výdaje či příjmy do rozpočtu nezahrnete. Může se jednat o mimořádné prémie nebo o výdaje, se kterými jste v plánovaném rozpočtu nepočítali.
Tip:
- Jak sestavit finanční plán I.: Stanovení cílů a jejich ceny
- Jak sestavit finanční plán II.: Kdy chcete dosáhnout cílů?
- Jak sestavit finanční plán III.: Kolik musím spořit?
- Jak sestavit finanční plán IV.: Máte dost peněz na všechno?
- Jak sestavit finanční plán V.: Zajištění rizik a investiční plán
- Jak udělat finanční plán udržitelným
Zároveň by mělo dojít k úpravě rozpočtu a finančního plánu při jakékoliv významnější změně rodinných poměrů. Získáte-li lépe, či naopak hůře placenou práci, přestěhujete se do levnějšího, nebo naopak dražšího bydlení… čekáte nové dítě. V některých případech může dojít i ke změně cílů s ohledem na novou životní situaci. Utrpíte-li úraz či budete-li se léčit se závažnou nemocí vy nebo někdo z vašich blízkých, plánovaná cesta kolem světa rychle ztrácí svůj lesk. Rodinné priority se změní a na to musí reagovat i finanční plán.
Čtěte na Poradci-sobě.cz