Za jednou z finančně poradenských společností přišla s nabídkou spolupráce společnost FPF Investments. Byla vyhozena. Obcházet může ale i další poradenské společnosti, a tak jsme se na ni podívali blíže. A výsledek? Raději se od ní držte dál.
Společnost FPF Investments s.r.o. má registraci u České národní banky (ČNB), ale nepodléhá jejímu dohledu. To se týká společností, které sice nejsou oprávněny obhospodařovat investiční fondy, ale v České republice se zabývají správou majetku.
§ 15 Správa majetku srovnatelná s obhospodařováním
Právnická osoba, která není oprávněna obhospodařovat investiční fondy a v České republice výdělečně živnostenským nebo obdobným způsobem spravuje nebo hodlá takto spravovat majetek, spočívající ve shromážděných peněžních prostředcích nebo penězi ocenitelných věcech od investorů nebo nabytý za tyto peněžní prostředky nebo penězi ocenitelné věci, za účelem jeho společného investování na základě určené strategie ve prospěch těchto investorů, musí podat žádost o zápis do seznamu vedeného Českou národní bankou podle § 596 písm. f) a být v tomto seznamu zapsána. Pro správu majetku investičního fondu se věta první nepoužije. Osoba zapsaná v seznamu vedeném Českou národní bankou podle § 596 písm. f) není oprávněna přesáhnout rozhodný limit.
Zákon o investičních společnostech a investičních fondech (Zákon č. 240/2013 Sb.)
V zákoně zmíněný „rozhodný limit“, který nesmí firma přesáhnout, je poměrně vysoký. Protože FPF Investments deklaruje obchodování mj. na forexu (měnovém trhu) a s opcemi, kde je využit pákový efekt, činí pro ni 100 mil. EUR (cca 2,6 mld. Kč). Potíž je, jak smí správce majetku investory získávat.
Čtěte na Poradci-sobě.cz