Hypotéka je považována za jeden z mála „rozumných“ úvěrů pro domácnost. Díky ní se lidé mohou vymanit z nájemního bydlení – a pořídit si bydlení vlastní. Vyšší hypotéka ale také znamená vyšší ceny nemovitostí. Kde jsou čerpané hypotéky nejvyšší a kde naopak lidem stačí méně cizích peněz?
Lidé si neberou hypotéku jen tak. Za bankou jdou zpravidla jen tehdy, nedostává-li se jim peněz na pořízení vlastního vysněného rodinného domu nebo bytu. A tak více hypoték znamená mimo jiné hůře dostupné bydlení. A čím vyšší je průměrná hypotéka, tím je bydlení dražší – a lidé potřebují více peněz z banky, aby si mohli bydlení dovolit.
Nejdražší bydlení je (zcela bez překvapení) podle průměrné výše hypoték v Praze. Průměrná výše hypoték, které banky držely ke konci loňského roku ve svých knihách, přesahovala v Praze 2 mil. Kč. V žádném jiném kraji přitom průměrná hypotéka nedosáhla ani na 1,5 mil. Kč. Naopak nejnižší hypotéky (a z nich odvozeně i ceny nemovitostí) jsou na Vysočině, v Karlovarském kraji a v Ústeckém kraji – všude pod 1,2 mil. Kč.
Čtěte na Hypoindex.cz