Nemusíte ani opustit ČR, stačí využít některé ze zprostředkovatelských společností. Dohody o zamezení dvojího zdanění neumožňují přesunout veškeré ekonomické aktivity z ČR do daňových rájů a je třeba zvážit legálnost přesouvání jednotlivých činností.
Zvyšující se daňová zátěž a administrativní nároky placení daní, sociálního a zdravotního pojištění a dalších poplatků vedou stále více občanů k myšlence opuštění našeho státu a směřování ekonomické aktivity do daňových rájů. Je jich celá řada, jako příklad jsme zvolili Nevadu. Jaká jsou úskalí a možnosti přestěhování činnosti do „ráje“? Daňových rájů je nespočetné množství. Jedná se o země, s nimiž má Česká republika dohody o zamezení dvojího zdanění a které zároveň mají velmi benevolentní daňovou politiku. (Přehled zemí s uzavřenými dohodami lze nalézt na stránkách Ministerstva financí.) Mezi takové patří například Nevada – stát Spojených států amerických, ráj heren, s Las Vegas, poušťí a žádnými daněmi obchodních společností.
Placení daní se nikdo nevyhne
Dohody o zamezení dvojího zdanění ovšem zdaleka neříkají, že není třeba platit daně. Jakýkoli zisk dosažený na území České republiky musí být také na území našeho státu řádně zdaněn. Podnikat v ČR však může i zahraniční společnost, a na tom se zakládá úspěch daňových rájů. Pokud společnost založená v Nevadě (či jiném daňovém ráji) má v České republice pouze pobočku za účelem získávání informací, propagace společnosti a podobných činností (přesný výčet si zájemci mohou snadno opatřit na finančních úřadech), vztahují se na ně dohody o zamezení dvojího zdanění a nedaní svůj zisk u nás. Pro účely zdanění je důležitý původ zisku. Například poradenská firma se sídlem v Nevadě nemusí platit daně v ČR v případě, že předává zkušenosti americké firmě, řekněme prostřednictvím mezinárodního prostředí internetu. Pokud by se však jednalo o poradenství na základě zkušeností získaných v naší republice, již by situace tak zřejmá nebyla – v takovém případě by muselo dojít k předání informací zcela mimo území českého státu (tedy ani internet v tomto případě není zcela „bezpečně legální“ – problém obchodování na internetu, zdanění a působnosti státních právních norem je velmi komplikovaný a není zcela vyřešen ani v právních kruzích).
Vyšlo v časopisu Profit