Ondřej Janata podle policie se svou firmou Growing Way připravil přibližně 4 tisíce lidí o 1,5 mld. Kč. K podvodu měl využít Ponziho schéma. Ovšem… tolik lidí nezíská za rok bez efektivní distribuce. Zeptali jsme se proto finančně poradenských společností, jak zabrání svým poradcům, aby taková podvodná schámata nabízeli svým klientům.
Vytvořit dobrý finanční produkt je jedna věc. Prodat ho druhá. Jenže to platí i opačně. Pokud je efektivní distribuce, je schopná prodat cokoli. I Ponziho schéma – tedy podvod, v němž organizátor tvrdí, že dokáže nadprůměrně zhodnotit peníze, ovšem výnosy připisuje buď pouze fiktivně, nebo je vyplácí z peněz nově příchozích lidí. Posledním pravděpodobně odhaleným Ponziho schématem byla podle policie firma Growing Way „zázračného investora“ Ondřeje Janaty, která slibovala výnos kolem 30 % ročně.
Jednu z nejefektivnějších distribucí představují finančně poradenské společnosti. Ty působí na regulovaném trhu a jsou dohlíženy přísným dohledem České národní banky (ČNB) a jejich vázaní zástupci jsou svázáni pravidly, aby své klienty do podvodných schámat nepřivedli… je to ale dostatečné? Zeptali jsme se proto představitelů finančně poradenských společností: „Jak předcházíte tomu, aby se vaši poradci nezapojovali do podvodů typu Ondřeje Janaty?“
Čtěte na Poradci-sobě.cz