Jakub Kořínek: Budeme investovat do nájemního bydlení v regionech

Fond českého bydlení bude kupovat a pronajímat byty v regionech. Proč se vyhýbá Praze a Brnu? „Hledáme domy s výnosovým potenciálem alespoň 6 %. To je v Praze a Brně obtížně dosažitelné,“ říká Jakub Kořínek, partner Fondu českého bydlení.

Založili jste Fond českého bydlení. Jedná se o fond kvalifikovaných investorů. Čím se chcete odlišit od jiných fondů kvalifikovaných investorů, kterých v poslední době vzniká snad více než jakýchkoli jiných společností?

Základní věc, kterou se odlišujeme, je to, že jsme jediný český fond, který se věnuje výhradně nájemnímu bydlení. Některé jiné fondy kvalifikovaných investorů, které na trhu již působí, v okrajové míře investovali do nájemních domů, byl to ale vždy jakýsi vedlejší produkt jejich hlavní činnosti v jiném oboru. Případně se jednalo o fondy, které investovaly do developerských projektů, které byly následně určeny k prodeji.

Náš fokus je jednoznačně určený. Zaměřujeme se výhradně na nájemní nemovitosti především v regionech, kde není naše zaměření tak kategoricky vymezené regionem, jako spíš výnosovým požadavkem alespoň 6 % u kupované nemovitosti. To je např. v Praze nebo v Brně obtížně dosažitelné, a to určuje naše regionální vymezení.

Chcete dosáhnout alespoň 6% výnosu kupované nemovitosti. Je to v dnešní době i v regionech možné? Ceny nemovitostí vzrostly po celé České republice a nájmy nerostou tak rychle, byť rostou také.

Chceme těžit z toho, že růst cen nemovitostí v České republice je nerovnoměrně rozložen. To dokládá i Český statistický úřad, který sleduje i index nabídkových cen nemovitostí. V Praze se můžeme bavit o nárůstu kolem 50 % oproti stavu v roce 2010, kdežto v regionech jsou nárůsty mnohem nižší. Když vezmeme Českou republiku bez Prahy, tak jsme od roku 2010 na nějakém cca 20% nárůstu. Nárůst v Praze je víceméně dvojnásobný.

Samozřejmě Praha je v rámci České republiky specifická. Totéž platí pro Brno a některá další regionální centra. Nicméně cyklicky drivovaný nárůst cen např. velkými bonusy vyplácenými mezinárodními korporacemi, které mají v těch městech své lokální centrály, nebo skutečností, že řada nemovitostí je využívána pro krátkodobé pronájmy typu AirBnB, což je element v okresních městech prakticky neexistující, v sobě nese i základ možného budoucího poklesu v okamžiku, kdy by došlo ke zchlazení ekonomiky a korporáty by najednou tak velké bonusy nevyplácely a tolik turistů by nejezdilo.

Náš produkt by měl být zaměřený na dlouhodobý horizont i se zahrnutím předpokladu, že někdy, a nevíme, jestli to bude za rok, za dva nebo za půl roku, dojde ke zchlazení ekonomiky, a měl by se zaměřovat na produkt pro běžné obyvatelstvo, který je v zásadě anticyklický. Lidé potřebují bydlet v jakémkoli období – ať již v konjunktuře, nebo v poklesu.

Cílem je vyhýbat se oblastem s cenovými bublinami. Samozřejmě nárůst cen se v České republice se děje plošně. Podle našeho názoru nárůst nájmů v zásadě sekunduje. Jediný důvod, proč se to neprojevuje bezprostředně, je ten, že nájemní smlouvy zpravidla bývají uzavírány na 1 rok a během tohoto období je nelze jednoduše navyšovat. Navíc řada pronajímatelů, má-li osvědčeného nájemníka, raději ho nechá bydlet za nižší nájem, než by vytěžoval plný potenciál trhů, ale riskoval změnu nájemníka.

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..