Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) založila další důchodovou komisi, tentokrát se vzletným názvem „Komise pro spravedlivé důchody“. Zatím řeší především nižší penze žen vůči mužům a udržitelnosti penzijního systému se vyhýbá. Zásadní otázka ale zní: Jaký důchod je spravedlivý?
Spravedlností se zabývají filozofové od počátku civilizace. Kupříkladu římský právník Ulpian definoval spravedlnost takto: „Poctivě žít, nikomu neškodit, každému dávat, co mu patří.“ O něco „starší“ řecký filozof Platón měl pro dnešní dobu poměrně radikální názor: „Kdo není schopen mít podíl na studu a spravedlnosti, má být usmrcen jako nákaza obce.“
Veškeré soužití lidí závisí na spravedlnosti. Jakmile lidé cítí nespravedlnost, snaží se jí čelit. Třeba revolucí. Ostatně již sv. Augustin napsal: „Bez spravedlnosti, pokud nesledují společný zájem, co jiného jsou království než velké loupeže?“ Jenže je v tom háček. Každý vnímá spravedlnost trochu jinak. A u penzijního systému v tomto není výjimka.
Čtěte na Investujeme.cz