„Dlouhodobý investor by měl dělat to, co děláme my – hledat aktiva, která jsou vzácná, která nelze duplikovat, která nejsou předražená v době, kdy je kupujete, a jen je držet,“ radí drobným investorům Jan Vormoor, investiční specialista ze společnosti First Eagle. Její fondy nabízí v České republice skupina Amundi.
V loňském roce akciové trhy klesaly a nebyl příliš příznivý pro investory. Jak rok 2018 hodnotíte vy?
Byl to zajímavý rok. Většina světových trhů poklesla, některé více a některé méně, zejména ve čtvrtém čtvrtletí. Jen některé sektory, např. technologie ve Spojených státech, rostly. Ale i v rostoucích Spojených státech řada sektorů již klesala.
Ve First Eagle jsme dlouhodobí investoři, proto nás loňské poklesy netrápí. Obvykle držíme akcie alespoň 10 let. Některé společnosti dokonce máme v portfoliu již 20 či 30 let. A když jeden rok akcie klesají, tak to není pro nás problém. Naopak, je to příležitost. Máme rádi volatilitu. Naší filozofií je investovat do akcií s bezpečnou marží, a to nám volatilita umožňuje. Co by nás trápilo, by byla trvalá ztráta kapitálu. To je úplně jiný příběh než volatilita.
Pokles trhů byl ve skutečnosti hodně zdravý. Ocenění akcií bylo na počátku roku 2018 hodně vysoké. Z tohoto úhlu pohledu cenová korekce akcií byla nejen zdravá, ale i příležitostí pro umístění naší volné hotovosti. Na začátku roku jsme drželi 21 % hotovosti a na konci roku 2018 již 14 % hotovosti. Naše portfolio se stalo více agresivní.
Jste-li krátkodobí investoři, pak loňská korekce pro vás mohla být špatnou zprávou. Pro nás naopak. Byla to příležitost k nákupům. A o krátkodobý horizont se moc nezajímáme.
Jaký očekáváte letošní rok? Hovoří se o mnoha hrozbách od obchodní války mezi USA a zbytkem světa, přes Brexit, po předluženost jihoevropských zemí…
To je druhá strana příběhu. V loňském roce jsme byli více agresivní ve využití hotovosti, protože akcie byly levné. Když se ale podíváme, jak se svět vyvíjel, jsme poměrně konsternovaní. Ve světě je celá řada strukturálních problémů, které přinášejí potenciální riziko.
Např. jsme ve světě, který je předlužený. Na světě je mnohem více dluhů než před finanční krizí, víc, než téměř kdykoli v historii. Jediná období, kdy bylo na světě více dluhů, bylo po velkých válečných konfliktech, jako byla První světová válka a Druhá světová válka. Ale teď jsme nezažili žádný velký konflikt, přesto máme obrovský dluh. A to je velký strukturální problém nejen pro naši generaci, ale i pro generace, které přijdou. Dluhy bude potřeba splatit. Když je nebudete chtít splatit, tak můžete třeba vytisknout peníze, ale to s sebou nese další problémy. Nebo jako v Řecku budete muset méně utrácet, a to je nebezpečné pro stabilitu země.
Čtěte na Investujeme.cz