Jana Skálová: U daně z nemovitostí může zmizet předmět daně

O nemovitost nepřijdete. Pokud ale Senát či noví poslanci nic neudělají, zmizí vám povinnost platit daň ze staveb. Jak je to možné? Na tuto a další otázky odpovídá v rozhovoru k novele Občanského zákoníku Jana Skálová, partnerka TPA Horwath a členka Prezidia Komory daňových poradců.

Jak se nepřijetí doprovodných zákonů k novému Občanskému zákoníku projeví ve zdanění nemovitostí? Součástí balíku byl i zákon o dani z nabytí nemovitých věcí, v současné době je ale účinný zákon o dani z převodu nemovitostí a ten by nepozbyl platnosti.

Ten by nepozbyl platnosti. Pokud by se nerealizovala žádná změna v současném stavu, tak by platil standardní zákon o „trojdani“ – tedy zákon o dani z převodu nemovitostí, o dědické dani a dani darovací. Podle něj bychom v příštím roce zdaňovali převody nemovitosti.

To znamená, že u nemovitostí nejsou komplikace v souvislosti s nepřijetím doprovodných zákonů?

U nemovitostí jsou komplikace, ale ne u daně z převodu nemovitostí, ale u daně z nemovitostí. Máme speciální zdanění nemovitostí, kde je daň z pozemků a daň ze staveb. Úderem 1. 1. 2014 se dle nového Občanského zákoníku nemovitou věcí stane spojený pozemek a budova. Pokud jste vlastníkem pozemku i budovy, budete mít již jen jedinou věc nemovitou. Do konce roku přitom máte dvě věci – pozemek a stavbu. A každá z nich je předmětem daně z nemovitostí.

Od Nového roku si budete říkat: „Jak mám zdanit daní z nemovitostí? Vždyť už mám jenom jednu.“ Na dani z nemovitostí, která je mimochodem příjmem obecních rozpočtů, by mohlo dojít k výrazným propadům, protože by začal být chaos. Někdo by to zdanil, jiný nikoli a nikdo by nevěděl, jak to zdanit.

Vyšlo na Hypoindex.cz

2 thoughts on “Jana Skálová: U daně z nemovitostí může zmizet předmět daně

  1. Hezký den přeji. Po náhodném přečtení vašeho článku o pokutě finančnímu poradci mne nenechá v klidu fakt, který se týká stejným způsobem i mé rodiny. Jsem delší čas klientem společnosti IFC v Českých Budějovicích, kam jsem byl převeden se svými smlouvami na „Životní pojištění“ s celou mou rodinou od společnosti Kapitol. Pravidelně (teď již po třetí), jsou naše smlouvy zhruba po dvou letech obnovovány s odůvodněním lepších podmínek. Jsem laik a v těchto věcech se neorientuji, proto důvěřuji zástupci této společnosti, ale několik známých mne uvádí v pochybnost, že tento postup je nestandardní a pro mne nevýhodný. Jakým způsobem se mohu informovat na práci svého finančního poradce? Jak zjistím, že ochota mi neustále měnit podmínky není jen zapříčiněna finančním ohodnocením poradce a mne tím poškozuje? Je možnost informovat se na společnost a její aktivity? Váš článek mne utvrdil v mé pochybnosti. Děkuji za možnou informaci.

    1. Pokud máte smlouvu „na spoření“, pak tak činí pouze a jedině s cílem získat provizi. Pokud máte krytá životní rizika, může se najít odůvodnění, ale i tak je vysoká pravděpodobnost pouze prospěchu poradce. Bez bližšího pohledu nelze bohužel říci o moc víc…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.