Jaroslav Krabec: Možností krátkých pozic máme šanci na dobrou výkonnost, i když trhy padají

Dosud byla dostupná pouze pro velké investory. Nyní ji mají možnost využít i drobní střadatelé. Jaké jsou výhody a rizika flexibilní „long-short“ investiční strategie využívané zejména hedge fondy? Odpovídá Jaroslav Krabec, předseda představenstva a hlavní portfolio manažer Wood & Company investiční společnost, a.s.

Vaše společnost začala nabízet nové podílové fondy pro drobné investory, které se orientují i na short obchody. Jsou takovéto fondy pro drobné investory vůbec vhodné?

Jsme přesvědčeni, že ano. Zejména v obdobích, kdy trhy klesají, nemá drobný investor disciplínu v investici vydržet, když se mu trhy hroutí pod rukama jako např. v letech 2008 – 2009, kdy se některé trhy propadly o více než 50 %.

V takovém období je testována disciplína a trpělivost drobných investorů, u kterých se stává mnohem častěji, že prodávají, když jsou trhy nízko, a naopak kupují, když jsou trhy vysoko. A právě pro tyto investory jsou naše fondy vhodné. Naše fondy mají šanci chránit hodnotu portfolia i v obdobích, kdy se trhům nedaří.

Obchodování „na krátko“ je obecně rizikovější. Komu a v jaké míře byste doporučil investovat do takto rizikových fondů?

Nesouhlasil bych s tím, že využívání krátkých pozic je rizikovější. To není pravda. Long-short strategie využívají běžně hedge fondy, které jsou určené pro kvalifikované investory, mají minimální investici často na hranici 100 tis. USD. Takových fondů je ve světě celá řada a v České republice by se daly spočítat na prstech jedné ruky.  Jeden takový fond kvalifikovaných investorů se sídlem na Maltě také máme.

Tento náš hedge fond má osmiletou historii a long-short strategii využívá. Máme tak možnost něco dělat, když trhy padají. Když se podíváme na historii posledních 15 let od roku 2000, je volatilita na trzích enormně zvýšena a prošli jsme dvěma těžkými krizemi 2001 až 2003 a krizí započatou v roce  2008. Náš hedge fond na Maltě, využívající long – short strategii, má navzdory tomu od svého vzniku v roce 2006 kladnou výkonnost, přestože se soustředí na středoevropské akcie, které se např. oproti německému DAXu nebo akciím v USA nevyvíjejí příliš dobře. Region nám tedy nepomáhá, přesto je tento fond v zisku na rozdíl od středoevropského indexu, který je v mínusu. Relativní rozdíl je přibližně 40 %. Klientům jsme od vzniku fondu vydělali. Kdybychom ale vsadili jen na long only strategii, běžnou pro retailové fondy, tak bychom byli ve ztrátě.

Důvodem toho, proč se mluví o hedge fondech jako o rizikovějších, je skutečnost, že mohou využívat také finanční páku. To znamená, že jejich zisky, ale i ztráty tak mohou být násobkem skutečného vývoje na trzích. Když se takovému fondu s finanční pákou i krátkodobě nedaří, jeho ztráty mohou být vysoké. To je důvod, proč jsou rizikovější. V roce 2008 po vypuknutí globální finanční krize řada hedge fondů skončila. Ale to bylo o finanční páce, nikoliv o tom, že jsou long-short.

My využíváme pouze long-short strategii, kterou přenášíme do retailových fondů, nikoli finanční páku. Jsme přesvědčeni, že tím riziko a volatilitu  snižujeme.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.