Jaroslav Mužík: Není důvod obávat se krize v Rusku

Krize na Krymu a Ukrajině stále pokračuje. Ruské akciové trhy tím trpí. Je vhodné se z nich stáhnout, nebo naopak investovat? A nebo se raději držet stranou? „Klient měl základ investic vkládat spíše na stabilní trhy,“ říká Jaroslav Mužík, předseda dozorčí rady ČSOB Asset Management.

V současné době jsou trhy poměrně bouřlivé v důsledku ukrajinské krize a vstupu Ruska na Krym. Jak se v takovéto situaci dají řídit podílové fondy, aby zůstaly ještě relativně bezpečné a nezvyšovalo se jejich riziko?

Záleží na tom, jak se na danou situaci díváte. Zda z pohledu asset managera, což je spíše dlouhodobý pohled, nebo z pohledu tradera, obchodníka s cennými papíry, kde je pohled spíše krátkodobý.

Z krátkodobého hlediska je zjevné poškození trhů, které krizi vyvolaly, tedy především Ruska. Anexe Krymu způsobila útěk lidí a kapitálu z moskevské burzy, cena akcií klesá a ještě víc se urychlil odchod investic z Ruska. Trh bude pravděpodobně poškozen i z dlouhodobého hlediska, protože došlo ke ztrátě důvěry ve schopnost udržet investice v Rusku po delší dobu.

Stahuje se i ČSOB nebo KBC se svými východoevropskými fondy z ruského trhu?

Máme jeden fond, který investuje do Ruska, máme středoevropský fond, který také částečně investoval do Ruska, ale v celkovém objemu aktiv 75 mld. Kč, které mají naši klienti ve fondech zainvestováno, se bavíme o minoritní částce.

Investici v Rusku jsme ponechali bez zásadních úprav, protože z našeho pohledu není třeba na situaci reagovat překotným způsobem. Vzhledem k malé částce to není nic, co by se mohlo masově dotknout našich klientů.

Z krátkodobého hlediska by mohl být nepříjemný vliv v případě, že by do krize byla vtažena především Evropa. Spojené státy nemají expozici na Rusko příliš velkou. V takovém případě by byl vliv na investice mnohem větší.

V současnosti je na stole několik možných scénářů: Vleklá diplomatická debata, v horším případě ekonomické sankce tvrdšího ražení, nebo nedejbože válečný konflikt. Podle našeho názoru je nejpravděpodobnější variantou vleklá diplomatická válka a možná nějaké o něco tvrdší ekonomické sankce. Ale nemyslíme si, že dojde na nejhorší nebo že by se neodebíral plyn či krátila ropa.

Pro obě strany by tvrdé sankce nebyly výhodné, což sice za určité situace nemusí být hlavním kritériem, ale pořád si myslíme, že scénář diplomatické zákopové války zvítězí. A za této situace věříme, že Evropa bude pokračovat v oživení, které začínáme pozorovat. Podobné oživení probíhá i ve Spojených státech, přestože bylo zbrzděno tuhou zimou.

Není důvod se významně obávat krize v Rusku.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.