Jiří Šindelář: Chceme mít investice pod kontrolou

Jiří Šindelář řídí novou MONECO investiční společnost v rámci skupiny Broker Consulting. Proč se rozhodli založit vlastní investiční společnost? A co chtějí nabízet klientům? Budou jejich produkty dostupné i jiným obchodním sítím?

Založili jste MONECO investiční společnost, přičemž již předtím měl Broker Consulting podílový fond SICAV. Co vás vedlo k založení vlastní investiční společnosti?

V Česku jsme byli jedni z prvních, kdo přišel s indexovým pasivním investováním, což je trochu jiná filozofie, než jakou vyznávala většina správců aktiv v době, kdy jsme s fondem přišli. A i dnes, když se podíváte na mainstreamové produkty, které se prodávají v retailu, tak jsou to převážně aktivně spravované fondy.

O ETF a pasivním investování se hodně mluví. Ale když se podíváme na čísla, tak obchodně dominují  pořád aktivně řízené vehikly staršího střihu. A my chceme tohle dělat po svém, s úplnou kontrolou nad investičním procesem.

Druhý důvod byl v oblasti fondů kvalifikovaných investorů (FKI). Jako Broker Consulting jsme byli vůči FKI hodně obezřetní. Je mezi nimi řada velmi zajímavých příběhů, část těchto fondů ale bude dříve či později větší, nebo menší průšvih, a proto jsme byli hodně obezřetní, koho do distribuce vezmeme. Naprostou většinu, 99,9 % fondů tohoto typu, jsme odmítali, což si myslím, že bylo dobře. Zároveň by ale bylo dobré v oblasti alternativních investic mít co nabídnout a shodli jsme se na tom, že to je možné pouze v případě, kdy budeme mít celý fond a investiční proces pod kontrolou. A to je možné zase jen ve vlastní produktové továrně, kterou je investiční společnost.

Tedy chtěli jsme si dělat věci po svém u retailových fondů a chtěli jsme mít věci pod kontrolou u fondů kvalifikovaných investorů, které nyní intenzivně připravujeme a vyvíjíme.

Tip: Jsou lepší ETF, nebo akciové podílové fondy?

Řada fondů kvalifikovaných investorů také vzniká jako SICAV, také vznikají pod jinými společnostmi a nepotřebují vlastní. V čem spočívá ono omezení, které je s tím spojené?

To se netýká ani tak FKI, tam to bylo skutečně o tom, že jsme chtěli mít investiční proces pod kontrolou, a to je možné jen ve vlastní investiční společnosti. Když máte fond (SICAV) někde „zaparkovaný“ k obhospodařování, tak i při sebevětší vstřícnosti nekontrolujete jeho portfolio řízení na 100 procent. A to my chceme.

Někdo by řekl, že jde o detaily. Otázka, jestli to bude ETF X nebo ETF Y, otázka měnového zajištění… ale pro nás to jsou podstatné věci, kde jsme postupně zjistili, že pro nás bude efektivnější mít správu fondu ve vlastních rukou, ve vlastní investiční společnosti.

Čtěte na Poradci-sobě.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..