Jonathan Tseng: AI je příležitost. Investiční i pracovní

Umělá inteligence je vnímána jako hrozba pro pracovní trh i investiční příležitost. Jak do ní nejlépe investovat? „Vyberte i fond, který má protitrendový přístup a často hledá neobjevené vítěze v oblasti umělé inteligence,“ říká Jonathan Tseng, analytik Fidelity International, a dodává: „Umělá inteligence nám pomůže zvýšit produktivitu. Nevezme nám práci.“

Umělá inteligence v současnosti představuje žhavé téma. Je to tématem také pro investice. Kterým směrem by se měl podle vás spíše zaměřit investor, který chce investovat do umělé inteligence – je to hardware, nebo to jsou společnosti implementující umělou inteligenci do nejrůznějších oblastí?

Jak to s novými technologiemi funguje? Zpočátku máte nějakou novou technologii a její rané trendy. Nejprve potřebujete hardware. Když se podíváte na počátky počítačového průmyslu v 80. a 90. letech, výrobci hardwaru Intel, Dell či HP si vedli velmi dobře. Poté, jak se to vyvíjelo, se přešlo na software a aplikace.

Takže nejdříve potřebujete základní technologie, a poté se můžete přesunout na software a aplikace. Nyní chápeme, že hardware je nezbytný a bude nezbytný i nadále.

Lidé zatím úplně nevidí, jak by software založený na umělé inteligenci mohl vypadat. A samozřejmě máte velké společnosti typu Microsoft, který neustále vyvíjí nový software.

Doporučujete investice do AI tedy zaměřit spíše na hardware, který bude v každém případě nezbytný, a ne na software, protože není zřejmé, kam vývoj povede?

Jsem trochu zaujatý, protože moje práce je analyzovat především hardwarové společnosti. Ale když se podívám na výkon softwaru versus hardwaru za posledních 10 let, hardware masivně překonával software.

Kolem roku 1989 byla éra osobních počítačů (PC) s mnoha hardwarovými společnostmi. Například Intel, výrobce čipů, si dokázal udržet konkurenční výhodu. Na druhé straně, společnosti jako Dell, vyrábějící PC, čelily velké konkurenci, což vedlo ke snížení marží a ztrátě konkurenční výhody. Proto je důležité být při výběru investic selektivní.

Nemusíte ale hledat společnosti s trvalou konkurenční výhodou. Můžete se také zaměřit na hledání příštích softwarových gigantů, které jsou nyní podceňovány a ve skutečnosti mají potenciál stát se vítězi.

Celý rozhovor čtěte na Poradci-sobě.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.