Nedávné i připravované změny ve stavebním spoření činí tento produkt méně zajímavým. Přesto je mnoho situací, kdy se stavební spoření vyplatí. Za jakých okolností a pro koho je stavební spoření ideálním produktem?
Snížení státního příspěvku, zrušení osvobození úroků z vkladů u stavebních spořitelen od daně z příjmů… to jsou jen hlavní změny dopadající na výhodnost stavebního spoření. V dalším kroku se očekává zavedení nutnosti prokázat účelové vynaložení státního příspěvku – jinak nebude vyplacen. Naopak pro klienty může být přínosem, ale pro stavební spořitelny hrozbou, plánované umožnění nabízet produkt „stavební spoření“ i jinými než specializovanými bankami – stavebními spořitelnami.
Nad stavebním spořením visí ještě jeden Damoklův meč: Ústavní soud potvrdil, že změny schválené zákonem se mohou týkat i stávajících smluv. Rychlé uzavření smlouvy o stavebním spoření tak nepomůže zajistit aktuální podmínky státní podpory na další roky dopředu. Stahují se tak mračna nad stavebním spořením i stavebními spořitelnami, ale ještě není třeba lámat hůl. Stavební spoření zůstává pro určitou část klientů výhodným produktem.
Čtěte na Hypoindex.cz