Manfred Zettl: Díky unikátnímu systému provizí nestavíme na IŽP

Rakouská polečnost Ertrag & Sicherheit působí na finančně poradenském trhu v Česku několik let. Posvítila si na ni i ČNB. Proč? A proč nevyužívá vlastní licenci investičního zprostředkovatele, ale spolupracuje s německou společností Jung, DMS & Cie.? Na tyto i další otázky odpovídá Manfred Zettl, generální ředitel Ertrag & Sicherheit.

Společnost Ertrag & Sicherheit je na českém trhu od roku 2006. Proč jste se rozhodli na tento trh vstoupit?

V roce 2005 si společnost E&S stanovila strategii, že své podnikání rozšíří do zemí střední a východní Evropy, protože tyto země mají pro finanční služby velký potenciál růstu. Jednou z těchto zemí je i Česká republika. Dochází zde ke dvěma jevům, které jsou pro naše odvětví důležité: za prvé vzrůstají aktiva v soukromém vlastnictví, a proto jsou zapotřebí nové způsoby, jak investovat. Za druhé vzrůstá rovněž poptávka po soukromém finančním zabezpečení na stáří.

Česká národní banka (ČNB) v roce 2009 vaši společnost potrestala za nedostatečné informace zaslané ČNB. Jaký to mělo důvod podle vašeho názoru?

ČNB požadovala hlášení o částkách, které investovali čeští klienti. My nejsme správci aktiv a žádné peníze od klientů nepřechováváme. Než společnost E&S začala spolupracovat s JDC, působila jako zprostředkovatel mezi klienty a fondy. Aktiva klientů byla přímo investována do určitých fondů. Proto mohou tyto údaje poskytnout pouze společnosti, které spravují vklady klientů, v tomto případě fondy v Lucembursku. Pouhý zprostředkovatel to udělat nemůže. Na toto téma jsme s ČNB intenzívně diskutovali a na počátku jsme se dokázali shodnout na tom, že dodáme „nulové zprávy“ bez čísel. Za toto správní řízení jsme později v roce 2009 museli zaplatit 1000 Kč.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..