Spojené státy americké byly kolébkou sotva překonané finanční krize. Přesto z ní vyšly dříve a lépe než Evropa. Příčina podle Manuely d´Onofrio, Head of Global Investment strategy UniCredit Bank, tkví v razantnějším přístupu americké vlády a Fedu.
Americká ekonomika se z finanční krize zotavila a roste již od roku 2010. V příštím roce podle odhadů poroste tempem přibližně 3 % a poroste zřejmě přinejmenším do roku 2016. Evropa oproti ní tancuje na dně. Od roku 2009 se nezlepšila nezaměstnanost a evropská ekonomika se pohybuje na hraně recese. Důvodem je odlišný přístup americké vlády a Fedu oproti evropským vládám a Evropské centrální banky.
Spojené státy
Důvodem rychlejšího zotavení americké ekonomiky je podle Manuely d´Onofrio významně větší podpora ekonomiky Fedem a vládou. Hned po pádu Lehman Brothers vláda rozhodla o výdajích 700 mld. USD. Dále Fed zahájil kvantitativní uvolňování na podporu hypotečních bank. Kvantitativní uvolňování probíhalo ve třech kolech v objemech 1 722 mld. USD, 600 mld. USD a 1 551 mld. USD. A v neposlední řadě Fed snížil úrokové sazby na rekordní úroveň. Reakce byla přitom rychlá a rázná.
Čtěte na Investujeme.cz