Pražské jaro láme predsudky, violistom sa konečne dostane uznania

Festival Pražské Jaro vás pozýva na svoj 78. ročník, ktorý sa bude konať od 12.5. do 2.6.2023
v priestoroch Národného divadla, Obecného domu, Rudolfína a ďalších. Festival ponúkne nielen koncerty ale aj masterclasses či finále medzinárodnej violovej súťaže. Snahou festivalu je propagácia modernej klasickej hudby a novej tvorby. Tento ročník pozornosť venujú nedocenenému hudobnému nástroju – viole.

Zaujímavými osobnosťami Pražského jara budú Antoine Tamestit, francúzsky violista, predseda poroty a rezidenčný umelec festivalu. Troufám si říct, že o něm můžeme bez nadsázky mluvit jako o jednom
z největších umělců střední generace,“
hovorí dramaturg Pražského jara Josef Třeštík. Spomedzi významných dirigentov sa na festivale ukážu Tomáš Hanus, dirigent zahajujúceho koncertu festivalu,
a Klaus Mäkelä, 26 ročný fínsky umelec, jeden z najžiadanejších dirigentov súčasnosti. Mnohých návštevníkov poteší aj vystúpenie Magdalény Koženej.

Antoine Tamestit sa vyjadril k dramaturgii festivalu: “…sometimes you wonder who is more modern… Martinů or Mozart? This is a wonderful effect you can do in concert if you can really surprise the audience.” Moderné s klasickým festival naďalej prepája aj prostredníctvom segmentu Prague Offspring, ktorého súčasťou je aj čerstvý absolvent JAMU Pavel Šabacký. Šabacký na základe zákazky od Klangforum Wien zložil skladbu „I Shan’t“, ktorá bude mať na tomto ročníku premiéru.

Pražské jaro je všeobecne prospešná spoločnosť pod vedením riaditeľa Pavla Trojana. Jej víziou je spájanie a spolupráca špičiek domáceho a svetového interpretačného umenia. Prezentuje nové projekty a uvádza nové diela českých aj svetových skladateľov.

Kontakt pre novinárov:

Vyjmuto

7 thoughts on “Pražské jaro láme predsudky, violistom sa konečne dostane uznania

  1. Tisková práce je hezky napsaná, jediné co bych vytkla je příliš dlouhý nadpis a souhlasím s týmem číslo 4, že bych ke konci zprávy připojila link na jejich sociální sítě či webové stránky.

  2. TZ je poutavě napsaná, pouze bych možná nespoléhala na to, že každý čtenář bude umět anglicky. Také bych připojila odkaz na fb, nebo jiné dostupné stránky.

  3. Text je přiměřeně dlouhý, nenudí. Na první pohled má poutavý nadpis. Neměla jsem dobrý pocit ze spojení „Zaujímavými osobnosťami“, dle mého by stačilo napsat osobnsťami, nebo osobnosťami letošního Pražského jara, ať si určí novináři sami, zda jsou pro ně osobnosti na základě popisu zajímavé.

  4. – „koncerty ale aj“ – pokud se nepletu, i ve slovenštině se před ale píše čárka…
    – „26 ročný“ – tam by mezera být neměla…
    – anglické citace je vhodné přeložit do češtiny/slovenštině. Když je bude používat novinář, musí si je jinak překládat sám, což není nejlepší… nemluvě o tom, že zdaleka ne všichni novináři hovoří anglicky.

    Posíláte-li tiskovou zprávu, neměla by obsahovat oddělovače řádků uprostřed odstavců.

    Jinak je zpráva dobře informativní.

  5. Hezky napsaná tisková zpráva, všechny důležité informace jsou uvedeny jasně, pěkně zakomponované citace. Možná bych ale představení celé akce (poslední odstavec) nedávala až na konec.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..