Česká národní banka nejprve omezila poskytování hypoték a nyní přidává výklad nákladů u jejich předčasného splacení. Jaký mají opatření ČNB dopad? Odpovídají Michael Pupala, generální ředitel finanční skupiny Wüstenrot, a Hanuš Thein, výkonný ředitel pro obchod a marketing Wüstenrot.
Na podzim vešlo v účinnost nové doporučení České národní banky ohledně hypotečních úvěrů, které kromě LTV stanovuje i další parametry – DTI a DSTI. Jak toto opatření s odstupem času dopadlo na hypoteční trh a na stavební spořitelny?
Hanuš Thein: Především to způsobilo velký výprodejový efekt díky poměrně silné mediální masáži, která kolem toho byla. Lidé nabyli dojmu, že pokud si nezažádají o úvěr hned, tak už hypotéku nikdy nedostanou. Realita je samozřejmě jiná. Logicky se to projevovalo následným poklesem, protože ti lidé, kteří uvažovali o podání žádosti o úvěr v dohledné době, tak si zažádali raději hned na podzim. Takže teď sledujeme pokles žádostí. Nicméně věříme tomu, že se situace během pár měsíců stabilizuje.
Jak hluboký byl onen pokles?
Hanuš Thein: Na trhu hypoték i úvěrů ze stavebního spoření došlo za první dva měsíce k poklesu kolem 35 %. Ale spíše je to způsobené efektem výprodejů na podzim. Lidé, kteří by si normálně zažádali začátkem letošního roku, své rozhodnutí urychlili a zažádali si již na podzim.
Celkově si myslím, že dopad bude kolem 20 %. Ale je to těžké posuzovat. I finanční poradci, když připravují žádosti klientů, tak jim vzhledem k parametrům DTI a DSTI radí, aby si zažádali o nižší úvěr.
Čtěte na Hypoindex.cz