Odkud plynou provize finančním poradcům

Finanční poradenství v Česku je založeno především na provizním modelu. Klienti nejsou ochotni za finanční rady ve své většině platit. Největší díl provizí přitom přichází ze životního pojištění. Na kolik jsou příjmy finančních poradců na něm závislé?

Finanční plány naprosté většiny nejen velkých finančně poradenských společností posouvají rodinné finance a zabezpečení domácností před nenadálými výdaji kupředu. Vždycky je co zlepšovat, ovšem to nelze bez zvyšování finanční gramotnosti klientů finančních poradců. Kupříkladu je mnohem efektivnější novorozenci přilepšit k dospělosti spořením do akciového fondu nebo ETF, ale zkuste to navrhnout jeho rodičům, neřku-li prarodičům. Nic jiného než na dlouhém horizontu ztrátové stavební spoření pravděpodobně neprojde.

Finanční poradenství se za 25 let svého vývoje výrazně posunulo a ze „zlodějských praktik“ zůstávají pouze ojedinělé pozůstatky. A na ty si již dnes došlapuje Česká národní banka (ČNB).Finanční poradci ve své většině dělají svým klientům dobrou službu – přinejmenším lepší, než kdyby domácnost nedostala žádnou radu. To se ale může brzy změnit. Finanční poradci jsou finančně závislí na provizích – a především za životní pojištění.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..