Partners umožnili přejít svým poradcům v oblasti úvěrů pod Gepard Finance. A i ten se dostal pod tlak. Petr Borkovec, generální ředitel finanční skupiny Partners, má ale náhradní řešení: „Kdyby banky potopily Gepard, tak kromě toho, že zničí českou firmu, tak ještě k tomu posílí nejspíš SAB servis.“ Právě firmu Mojmíra Urbánka by v oblasti úvěrů doporučil jako další cestu pro udržení nabídky poradců.
Není to tak dávno, kdy jste spustili Partners Banku. Nyní se připravujete na spuštění nabídky hypoték. Co od tohoto kroku očekáváte?
Nejprve připravujeme spuštění nezajištěných úvěrů, které jsou již v pilotní provozu. Nyní jsme pilot rozšířili na všechny poradce a klienty Partners. Od Nového roku budeme nabízet i hypoteční úvěry. A úvěry novým klientům.
Každá banka musí mít svou aktivní část, kterou jsou úvěry. Bez toho bychom nedostali ani licenci od České národní banky (ČNB). Úvěry prostě mít musíme.
Rozsah úvěrů pak trošku záleží i na přístupu ostatních bank k našim poradcům. Produktovou nabídku jsme šili na míru tomu, jak pracují naši finanční poradci, kteří mají k dispozici i další banky a chtějí si je udržet a být objektivní. Tedy, abychom produktově doplnili propozici, která by nám chyběla. Původně jsme počítali, že s ostatními bankami budeme spolupracovat napřímo. Nyní jsou naši poradci v úvěrech pod Gepardem, což nám na jednu stranu uvolnilo ruce, na stranu druhou ani tak nechceme komplikovat život našim poradcům. Chceme se chovat partnersky.
Naše úvěrová strategie, agresivita i šíře nabídky, bude tedy odpovídat tomu, jak k našim poradcům budou přistupovat ostatní banky. Není to o tom, jak budou přistupovat k nám, jako ke společnosti, protože nyní s nimi už žádné vazby nemáme, až na UniCredit Bank v rámci naší dlouholeté strategické spolupárce, ale ke Gepardu a našim poradcům tam. Hypotéky byl pro Partners Financial Services (PFS) až čtvrtý nejvýznamnější segment co se týče důležitosti. Významnější jsou ostatní oblasti od investic, přes pojištění, po penze, a to i podle objemu provizí, a tuplem podle marže, která byla u hypoték vždycky malá, takže nebyl problém se jich zbavit.
Už minulý rok jsme zvažovali, že bychom v hypotékách fungovali zcela bezmaržově a využili to jako tahák pro nábor lidí z trhu. Nakonec jsme se rozhodli, že těch pár desítek milionů korun, které by to stálo, raději dáme do nováčkovského byznysu. A i zpětná vazba byla, že by to nic nepřineslo. Týkalo by se to menší části lidí. Přesun pod Gepard nám tedy toto přináší. Lepší odměňování poradcům v hypotékách, nabídku a nezávislost a zároveň možnost spolupracovat s námi ve všem ostatním. A v tom jsme nejlepší či jedineční na trhu díky propojení poradenství a bankovních služeb.
Partners ovšem jako celek má poměrně významný podíl na trhu zprostředkování hypoték…
Ano, máme nebo jsme spíše měli podíl na trhu 8 – 9 %. Ale v porovnáním s tím, co nám generují investice a pojištění je to maličké. A je to nepodstatné i v kontextu naší strategie, kdy chceme být vnímáni jako někdo, kdo buduje a chrání lidem majetek a stará se o něj než jako někdo, kdo zajišťuje lidem úvěry. V úvěrech jsme byli silní proto, že jsme silní jako společnost, ne proto, že by hypotéky u nás hrály prim. Úvěry jsou navíc oproti investicím, penzím, pojištění i bankovním účtům nekmenotvorné, tedy negenerují následné odměny za péči.
Minulý rok dělaly hypotéky přibližně 10 % provizního obratu Partners. Ano, byl to špatný rok, předešlé roky to bylo i 26 %, ale i v nejlepších letech to byl 3. nejvýznamnější segment našeho byznysu, co se týče obratu, než je přeskočil i segment neživotního pojištění. A v marži je to ještě jiný příběh.
Celý rozhovor čtěte na Poradci-sobě.cz