Petr Procházka: Nejrizikovější jsou profesionální fotbalisté a hokejisté

„Nemáme žádné výluky na to, že by bylo něco nepojistitelné, kromě toho, že jsme přestali pojišťovat profesionální fotbalisty a hokejisty,“ uvádí v rozhovoru Petr Procházka, produktový ředitel Pojišťovny České spořitelny. Proč nechce fotbalisty a hokejisty? A jak lze zamaskovat sebevraždu, aby byla uznána k výplatě pojistného plnění?

Daří se vám odhalit pojistné podvody?

Určitě. Na podzim roku 2011 jsme výrazně omezili vstup do pojištění denních odškodných a drobných úrazů. Jednak maximální výší pojistné částky bez omezení příjmů, jednak se od té doby mnohem více zabýváme typy úrazů, z nichž plynou pojistná plnění. S klienty, u kterých zjistíme velmi atypické chování, se pak snažíme rozloučit.

Za rok a půl to mělo jednoznačně pozitivní dopad. Domnívám se, že především tato opatření nám umožnila zachovat ceny pojištění denního odškodného beze změn. Podvody se samozřejmě objevují trvale, ale používáme systém, ve kterém dokážeme vyhledávat a vyhodnocovat úrazy, u kterých je vysoká pravděpodobnost, že by mohly být zmanipulovány.

Například můžeme objevit poradce, který takto škodí u některého z velkých partnerů Na první pohled velmi dobrý poradce  přináší velký objem obchodů. Pak ale zjistíte, že většina jeho klientů má škody –třeba tři, pět škod za rok, a pojistné plnění výrazně přesahuje zaplacené pojistné. I servis  při pomoci s likvidací se občas zvrhne v to, že dokáže velmi dobře poradit, jak podat hlášení na likvidaci, a jak má lékař vyplnit hlášení, aby plnění bylo co nejvyšší.

Jaký odhadujete podíl pojistných podvodů na vyplaceném pojistném plnění?

Dnes vyplatíme přibližně 1,5 mld. Kč na škodách úrazových a nemocenských. Můj odhad je, že pojistné podvody, ale spíš velmi sporné případy, protože podvody jako takové se velmi často obtížně dokazují, se týkají 20 až 25 %.

Máme přibližně 500 tisíc klientů, kteří mají úrazové pojištění tohoto typu. Jenom přibližně 5 tisíc, tedy 1 % z nich, jsou problémoví klienti. Jenomže toto 1 % klientů generuje 30 až 35 % škod.

Například u denního odškodného od určitých hranic, zcela bez nějakého racionálního důvodu kromě důvodů spekulativních, se významně zvyšuje škodní průběh. Kolem 500 Kč denního odškodného, což je 15 tis. Kč výplaty měsíčně, se to začíná měnit a od částek 700 až 800 Kč výše jsou již škodní průběhy a frekvence pojistných událostí mnohonásobně vyšší. To není normální chování statistického kmene, zjistíte, že je v tom záměr a spekulace.

Čtěte na Investujeme.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.