Pojišťovna České spořitelny upravila svou vlajkovou loď – životní pojištění Flexi. Které podmínky se zpřísnily a v čem je naopak benevolentnější? A proč se do výluk dostala psychická onemocnění? Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru produktový ředitel Petr Procházka.
Od konce minulého roku Evropská unie nařizuje u životních pojistek nerozlišovat mezi mužem a ženou. Jak se to projevilo v kalkulacích na vašem pojištění?
Úpravy sazeb jsme realizovali již od října, protože u nás je navrhovatelem pojištění klient a my jeho nabídku akceptujeme, a tak to bylo nezbytné vzhledem ke lhůtám, které vycházejí z našich podmínek a ze zákona.
Úpravy sazeb proběhly tak, jak se očekávalo: Veškerá riziková pojištění pro ženy se zdražila, naopak sazby pro muže šly dolů. Sazby pro ženy zdražily v průměru o 60 %, u mužů se naopak zlevnily o 20 – 30 %.
Představy o tom, že by tyto úpravy výrazně zahýbaly s obchodem, se ukázaly jako neopodstatněné. Samozřejmě to mělo nějaký vliv těsně předtím, než změna vstoupila v platnost, kdy se zvýšil prodej u žen, a v dnešní době se zvyšuje zájem u mužské klientely. Není to ale v žádném případě trvalou záležitostí a řekl bych, že trh tuto změnu již absorboval.
Zaznamenali jste trend, že by muži rušili starší pojistky a zakládali nové s nižšími sazbami?
Trend určitě ne.
Máme nastavený systém tak, že pokud dochází ke změně smlouvy v některém z rizik, kterého se týká genderová změna, přepočítá se sazba pojistného právě tohoto rizika. Pokud se ale požadavek na úpravu týká něčeho jiného, původních sazeb se to nedotkne. Navíc při změně není třeba smlouvu ukončit, stačí podepsat dodatek.
Čtěte na Investujeme.cz