Pojištění domácnosti a nemovitosti: Na co si dát pozor?

Vytopil mě soused. Kdo škodu zaplatí? Vytopil jsem souseda. Kdy mi pomůže má pojišťovna? Jak se liší pojištění domácnosti a nemovitosti? V čem se liší povodeň a záplava? A jaké pojistné události může způsobit požár?

Pojištění domácnosti a nemovitosti… v čem je rozdíl?

Každá pojišťovna si rozsah každého pojištění definuje sama. Zjednodušeně ale pomáhá následující myšlenkový experiment (nezkoušejte v praxi): Otočte váš byt nebo rodinný dům stropem či střechou dolů. Vše, co spadne, je součástí pojištění domácnosti. Cokoli zůstane na svém místě, patří do pojištění nemovitosti.

Jsem v nájmu. Pojištění nemovitosti nemusím řešit?

Pojištění nemovitosti kryje škody majiteli bytu či domu. Nájemník nemovitost nevlastní, a tak nemusí ani řešit pojištění nemovitosti.

Stejná situace jako s nájemním bydlením je i u družstevního bytu. Byt „v družstevním vlastnictví“ je v majetku družstva a nikoli družstevníka. O pojištění domu se tak musí postarat výbor družstva. Je ale záhodno, aby se o správné nastavení pojištění zajímali i družstevníci – vždyť při pojistné události je ohrožen jejich majetek.

Při převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví je nezbytné co nejdříve sjednat pojištění nemovitosti na byt, který přestává být v majetku družstva. I kdyby družstvo pojistku nezrušilo, v případě pojistné události by mu nevznikla škoda (ta by vznikla novému majiteli bytu v osobním vlastnictví) a pojišťovna by nemusela nic uhradit.

Čtěte na Hypoindex.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.