Finanční úřad pro účely daně z nabytí nemovitých věcí porovnává kupní cenu nemovitosti s její směrnou hodnotou. Ta vychází z lokality a „příslušenství“, jaké daná nemovitost má. O kolik je podle státu levnější bydlení v přízemí a kolik přidá k hodnotě bytu kompletní rekonstrukce či sauna?
Finanční úřad již od počátku letošního roku nevyžaduje k převodu nemovitosti doložit ocenění převáděné nemovitosti. V naprosté většině případů jeho účel nahradila tzv. „směrná hodnota“. Pokud je kupní cena vyšší než 75 % směrné hodnoty, platí se daň z nabytí z kupní ceny. Pokud by byla kupní cena nižší, může si kupující či prodávající nechat sestavit ocenění nemovitosti jako v předešlých letech, nebo daň zaplatit podle směrné hodnoty.
Směrná hodnota vychází z cenových map a měla by tak do značné míry kopírovat tržní podmínky lokality, v níž se byt, rodinný dům či pozemek nachází. Pochopitelně je ale zatížen určitým zjednodušením, a tak se výsledná směrná hodnota od kupní ceny může významně lišit. Mezi zjednodušení při výpočtu patří i „parametrizace“ jednotlivých faktorů, které výslednou cenu ovlivňují. Kolik k výsledné ceně přidá kompletní rekonstrukce a jak se liší cena bytu v cihlovém a panelovém domě podle směrné hodnoty?
Čtěte na Hypoindex.cz