Finanční skupina ING nevstoupí do druhého penzijního pilíře. „Učinili jsme zodpovědné rozhodnutí z pohledu akcionáře i našich klientů,“ říká v rozhovoru Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny. A jak se pojišťovna vyrovná s antidiskriminační politikou Evropské unie?
Velkým tématem pro penzijní fondy je penzijní reforma. Poslední zprávou je přehlasování prezidentského veta poslaneckou sněmovnou, ovšem vy jste již oznámili, že se druhého pilíře nezúčastníte. Jaké jsou vaše důvody?
Veto prezidenta mělo pro penzijní reformu devastační účinky bez ohledu na jeho přehlasování poslanci. Z různých distribučních kanálů vidíme menší a menší důvěru v druhý pilíř. V médiích se o penzijní reformě vyjadřuje většina politiků i řada odborníků velmi negativně. A česká populace je z toho zmatená.
Už základní parametry účasti ve druhém pilíři, která je nepovinná, ale jakmile člověk vstoupí, nemůže vystoupit, rozhodně nezvyšují jeho atraktivitu. Ale pořád jsme věřili tomu, že dokážeme vysvětlit našim klientům, proč tento pilíř může být atraktivní, zvláště ve spojitosti s třetím pilířem.
Předpoklady o potenciálu, kolik lidí může do druhého pilíře vstoupit, se kterými jsme před rokem pracovali, se v posledních týdnech hodně změnily. A tak jsme učinili zodpovědné rozhodnutí z pohledu akcionáře i našich klientů a do druhého pilíře nevstoupíme.
Ale i tak penze pro nás zůstávají klíčovou částí našeho lokálního byznysu. Svým bez mála 400 tisícům klientů budeme nabízet i nadále penzijní připojištění v tzv. transformovaném fondu a nově doplňkové penzijní spoření. Myslím, že jim máme co nabídnout. Pro připomenutí za rok 2011 jsme klientům připsali nadprůměrné zhodnocení vkladů ve výši 2,14 %, což nás zařadilo mezi tři nejlepší fondy na trhu. Od roku 1995 zhodnotil ING Penzijní fond finanční prostředky téměř milionu klientů v průměru 5,21 % p. a., a je tak historicky druhým nejúspěšnějším penzijním fondem.
Druhý pilíř ani před prezidentským veta nebyl podle vás dobře nastavený. Jaké změny si dovedete představit, aby získal na atraktivitě?
Celá povinnost-nepovinnost druhého pilíře je základem všeho. ING se účastní druhých pilířů ve všech zemích v Evropě – v Maďarsku, v Polsku, na Slovensku, kde jsme byli dokonce u zrodu 2. pilíře. Máme tedy bohatou zkušenost s tím, jak různě mohou být druhé pilíře koncipovány. A povinnost vstupu je zásadním klíčem k úspěchu. Pokud dáte volbu, a ještě ji navíc penalizujete dalšími parametry systému, tak je to složité.
Čtěte na Investujeme.cz
Část rozhovoru vyšla též na ČeskéReformy.cz