Zonky spustila začátkem listopadu produkt Rentiér. Nabízí jednoduchou možnost investic do půjček. Jak systém funguje? A může konkurovat klasickým fondovým investicím?
„Půjčování lidem“ či P2P půjčky (peer-to-peer) se v posledních letech staly jednou z atraktivních investic pro drobné střadatele. Vypuštěním z poskytování půjček banky jako prostředníka mohou lidé získat vyšší zhodnocení, marži, kterou si banka standardně ponechává. Navíc i pro zájemce o úvěr se díky nižším nákladům půjčky zlevňují. Na první pohled se jedná o situaci win-win, kdy vítězí jak střadatel, tak dlužník.
Jako vše mají i P2P půjčky svá negativa. V první řadě se jedná o riziko. Ve standardním bankovním světě je to banka, která přebírá riziko nesplacení úvěru a střadatel má navíc vklady pojištěné. Riziko ztráty je tak pro střadatele minimální. Pokud ale banku vynechá a peníze půjčí přímo dlužníkovi, veškerá rizika nese na svých bedrech. A to do značné míry i v případě, kdy využívá některou ze zprostředkovatelských platforem.
Čtěte na Poradci-sobě.cz
Já si nejsem úplně jistý tím, co tu píšete. Není přece ok srovnávat banku s P2P investováním, jde o dvě úplně jiné věci. Vždyť například spořící účet se úročí tak maximálně 1 procentem a nejde o žádnou investici, ale ukládání peněz. Naopak při investici s nějakým rizikem automaticky počítáte, a to za cenu možnosti vyššího výnosu. Možná jde jen o dojem z textu, který tu není kompletní. Každopádně si jako dlouhodobý investor na Zonky nemyslím, že by v oblasti P2P půjček hrozilo investorům vyšší riziko ztráty než při jakémkoli jiném způsobu investování.
Taky mi přijde, že P2P investice nelze srovnávat se spořícím účtem. Ať už ohledně výnosu, tak ohledně rizik.