Valtr Komárek: Socialistická cesta? Příliš velké riziko

„Na realizaci kupónové privatizace jsem se vůbec nepodílel,“ říká Valtr Komárek a dodává: „Do vlády jsem vzal lidi z Prognostického ústavu. Václava Klause, Tomáše Ježka, Vladimíra Dybu a další. Oni se tam různě prodírali svojí vůlí, svojí snahou, svými ambicemi. Byl to závěs za mou tehdejší popularitou.“ A jak navázal přátelství s Che Guevarou?

Che Guevara

Během svého života jste mimo jiné působil na Kubě jako poradce pana Guevary. Jak se člověk stane poradcem Che Guevary?

Na Státní plánovací komisi jsem vedl expertízu investic, která zpracovávala posudky ke všem velkým investicím. A protože jsem neustále kritizoval zaměření Československa na těžký průmysl, byl jsem pověřen vedením komise na strukturální změny. Naším závěrem bylo změnit strukturu průmyslu ve prospěch přesného středního strojírenství, kvalifikované chemie a dalších tradičních oborů.

Materiál byl schválen tehdejšími stranickými orgány a skeptický první tajemník Antonín Novotný si dokonce vyžádal sovětskou expertízu od Chruščova. Když analýza vešla ve známost, začal velký protitlak hutních klanů, ostravských politických klanů a materiál byl označen za sabotáž socialismu. Jenže byl již schválený a nemohli to hodit jen na mě. Studie tedy byla uložena do šuplíku a já se stal nepohodlným. Byl jsem suspendován.

Do toho přijela kubánská delegace, kterou vedl Orlando Borrego, první náměstek Guevary, a chtěla diskutovat o dlouhodobé koncepci. Věděli o naší diskusi a vyžádali si ke konzultacím mě. To se hodilo i Státní plánovací komisi, protože všichni byli zaneprázdněni tvorbou plánu.

Varoval jsem před těžkým průmyslem a doporučoval držet se komparativních výhod tropického pásma: třtinového cukru, začínajícího turismu ve světě a rozvoje zemědělství a lehkého průmyslu pro vnitřní trh. Pak si mě vyžádali jako poradce na kubánské ministerstvo průmyslu.

Jak jste se seznámil s Guevarou?

Guevara byl v té době pryč. Cvičil partyzány někde v Angole, a tak jsem nastoupil u jeho zastupujícího náměstka. Než se Guevara po měsíci vrátil, získal jsem podezřele rychle dobrou pověst. Neříkal jsem, jak bylo zvykem, jakou máme metodiku a jak organizujeme plán a materiálně technické zásobování. Říkal jsem jim na rovinu, že ty věci jsou v chaosu, že je to improvizace, že nezvládáme. A oni tušili, že to nemůže fungovat.

Když se vrátil Guevara, měl jsem zřejmě od jeho lidí řadu doporučení. Hned mě posadil vedle něj a chtěl, abych se okamžitě ujal konzultací velkých investičních projektů a zformování vize dlouhodobého strategického výhledu Kuby. Tím jsem se stal zároveň poradcem prezidenta Osvaldo Dorticós Torrado, v jehož kompetencích výhled byl.

Čtěte na Investujeme.cz

Vyšlo též na Investujeme.sk

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.