Vyplatí se investovat do bytu v Praze?

Bydlet ve vlastním. A když zbydou peníze, tak koupit druhý byt k pronájmu. Tak vypadá základní přístup k investicím v České republice, pokud pomineme stavební spoření. Vyplatí se ale do bytu investovat? Podívejme se na konkrétní příklady.

V prvé řadě je vhodné k realitní investici přistupovat spíše jako k podnikání než ke zdroji pasivního příjmu. (Zpravidla) nevyžaduje sice tolik času jako klasické zaměstnání na 8 hodin denně 5 dní v týdnu, ale rozhodně to také není investice typu „kup, drž a inkasuj výnosy“. Navíc s sebou investiční byty nesou nemalá rizika počínaje neplatícími nájemníky, rizikem zdemolování bytu pokračuje a změnou kvality okolí domu nekonče. Se všemi riziky lze pracovat, ale to vyžaduje znalosti. Máte je dostatečné?

Investice do bytu by stejně jako kterékoliv jiné podnikání mělo začínat počítáním. Kolik investiční byt stojí? Kolik musím dát z vlastních zdrojů a kolik mi půjčí banka? Jak vysoký nájem z něj mohu získat? A následují odhady… jak poroste nájemné a jak cena bytu, jak se bude vyvíjet hypoteční sazba a jak další náklady… čímž se výpočet dostává trochu na vodu a výsledek lze vždy uzpůsobit tak, aby dokázal prodat investiční plán. O to je třeba být obezřetnější.

Celý článek čtěte na Poradci-sobě.cz

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.